IDPA

Uluslararası alanda ateşli silahlarla spor maksatlı olarak icra edilen parkur atışları genel kabul görmektedir. Bu alanda IDPA, IPSC, THREE GUN gibi spor amaçlı, ülkelerde federasyon seviyesinde temsiliyeti bulunan atıcılık kurumları bulunmaktadır.

Parkur atışlarında disiplin kurallarını en ön planda tutan ve savunma prensipli olarak faaliyet gösteren IDPA (International Defensive Pistol Association) 1996 yılında dünya çapındaki atıcıların istekleri üzerine kurulmuş, ABD merkezli, 70 ülkede,  25.000 üzerinde kayıtlı atıcısı bulunan bir atış birliğidir.

  • Merkezi ABD – Teksas’tadır.
  • Tabancanın savunma amacı ile kullanımını hedef alır. 

           IDPA, kendini savunma kullanımına uygun tabancalar ve kılıflar kullanarak simüle edilmiş gerçek dünya savunma senaryolarını çözmek için tam dolumlu mühimmatı dahil olmak üzere pratik ekipmanların kullanılmasıdır. Ana amaç, bir bireyin beceri ve yeteneğini test etmektir.

Savunma tipi tabanca atıcılığı, gerçek hayattaki senaryolara benzer parkurlarda, gerçek mühimmat kullanılarak icra edilen bir spordur. Savunma tipi atıcılık sporu ile ilgili etkinliklere katılacak atıcılar, gerçek manada savunma amaçlı kullanıma uygun tabancalar ve kılıflar kullanmak zorundadır. Bu sporda asıl amaç teçhizatın değil, atıcının yetenek ve sınırlarını ölçmek olduğundan, sadece müsabaka amaçlı herhangi bir teçhizatın kullanımına izin verilmemektedir.

           Zorlu ve heyecan verici savunma atış problemlerini çözmek için tabanca kullanmakla ilgileniyorsanız, IDPA tam size göredir. Pratik beceri eğitimi kuralları, çeşitli eşleşmeler, çok çeşitli rakipler ve sürekli büyüyen topluluk IDPA’ yı harika kılmaktadır.

           Bugüne kadar ölümlü ya da yaralanmalı kaza yaşanmamıştır.

IDPA’ nın belirlediği başlıca temel prensipleri ve amaçları şunlardır:

  • Kişisel savunmaya uygun silah ve teçhizatı, güvenli ve etkin bir şekilde kullanmayı geliştirmek ve teşvik etmek,
  • Her düzeyde yarışmacıya, müsabıklık veya teçhizatlarından ziyade, kişisel yetenek ve eğitimlerini test edebilecekleri bir ortam sağlamak,
  • Teçhizat ve atıcıları farklı kategorilerde tasnif ederek, benzer özellikteki atıcıların aynı kategorilerde birbirleri ile yarışmalarını sağlamak,
  • Atıcılara hayati tehdit oluşturan durumlarla uyumlu, pratik ve gerçekçi atış parkurları ve senaryoları sunmak veya hayatı tehdit eden durumlarda sağ kalım için gerekli eğitim ve yeteneklerini test etmek,
  • Dünya genelinde uygulanmamış ve görülmemiş standart ve oturmuşlukla, sık sık değişmeyen teçhizat kuralları ile atıcı ve sponsorların ihtiyaçlarına cevap verebilen pratik bir atıcılık disiplini sunmak,
  • Katılımcıların atıcılık melekelerinin geliştirilmesine odaklanmasını, kendileri gibi düşünen atıcılarla yardımlaşmasını ve karşılıklı olarak etkileşimini sağlayabilecek pratik bir atıcılık disiplini sunmaktır.
  • Kurgusu, hayati vuruşlar yapamadığınız sürece hızınızın hiçbir anlamının kalmaması yönündedir.

(Bill Wilson, Joyce Wilson, Mehmet Kemal Ayyıldız, Mandy Bachman, Murat Ali Çetin)